Idag klev vi upp kl: 7.00 för att börja med att packa ihop våra saker från natten innan och fortsatte sedan  dagen med att äta frukost i en park. Efter det gick en del till en souvenirshop  nära där vi va och tittade runt lite.

 

En stund senare gick vi till Brandenburger Tor där vi hade i bilduppgift att rita av en del av eller hela byggnaden.

Vi gick senare vidare till Checkpoint Charlie som förr var en militärt bevakad passage mellan väst- och östBerlin. Där gick vi runt och läste om historian om Berlin och dess mur.

Efter en lång promenad fick vi äntligen äta lunch på Subway . 

 

När vi fått lite mat i våra magar gick vi till bussen. Vid bussen fanns minnesmonumentet Stelenfeldt, där gick vi runt ett tag i gångarna, innan vi skulle bege oss till Tjeckien.  

På väg till Prag såg vi på en film som handlade om andravärldskriget och en man, vid namn Oscar Schindler som räddade en massa judar genom att låta dem jobba på hans fabrik.  Efter några timmars bussfärd stannade vi vid en mack för att äta pannkaka och kebab till middag.  Ungefär två timmar senare var vi framme i Prag där vi skulle sova på Sklep. Eller snarare ska sova…

/Emma och Hanna