I början av dagen hade vi fritid och möjlighet att ströva runt fritt på Proras område. Vi kastade frisbee, spelade brännboll och åt pannkaka. Vågade badare tog ett sista dopp i Rügens kyliga försommarhav innan vi bröt upp. Vid tolv hoppade gruppen på bussen, kurs mot Berlin.På bussen läste Marie upp ur Max Safirs bok ”Bäste herrn, låt mig få leva”, Stefan höll lektion om Kalla kriget och den fina men sorgliga filmen ”Pojken i randig pyjamas” visades efter lektionen.Framme i Berlin gick vi runt området och såg på sevärdheteter, nya som gamla hus i typisk östtysk arkitektur. Vi såg bla det välkända riksdagshuset, TV-tornet och Siegershule. Vi hade bokstavligt gatukök, när matgruppen stekte och serverade hamburgare direkt ute på gatan vid bussen.I natt sover gruppen på Sleep Cheap och laddar upp inför att åka till Prag, Tjeckien imorgon.

Sofie B och Simon AG