kyrka_hlinsko.jpgPå morgonen fick vi sovmorgon för att vi kom fram till Hlinsko klockan 02:00 i går natt.
Vi fick sovmorgon till klockan 09:30 och det var väldigt skönt.
Sedan klockan 12:00 så hade vi morgon samling och lite info om dagen. Därefter bar det i väg mot Veselý Kopec. Det är ett friluftsmuseum, där dom har byggt upp gamla hus från ca 1800-talet för att visa hur dom bodde i Tjeckien på den tiden. Vi for dit med Kicki och Christer som är missionärer i Hlinsko.
Efter vi hade varit på friluftsmuseum hus_museum_1.jpgvisade Kicki och Christer vägen till en Tjeckisk familj som bjöd oss på middag. Det som dukades var kalkon, grillad över öppen eld. Det skulle egentligen vara vildsvin men dom kunde inte skjuta något. Det var lite synd för att vi hade sett fram emot att få äta vildsvin men det var inget fel på kalkonen heller. Efter middagen så spelade sonen i familjen dragspel och han var duktig. Därefter gick vi ut och spelade lite fotboll.
Som tur var så hade soligt och fint väder den här dagen. Klockan 10:00 på morgonen hade vi 10 ۫ C och på kvällen kl. 20:00 hade vi 9۫ C. Under dagen har vi haft fint och varmt men blåsigt.

grillad_kalkon.jpg/Benny & Johannes

                                                                                                                                                            

dragspel_1.jpg