frukostbord.jpgIdag när vi steg upp så fick vi en polsk frukost som jag tror alla gillade. Efter det for vi till Warzawa och kollade runt där. Det var ganska många gamla byggnader som var riktigt fina och även nya skyskrapor som också var snygga. Men vi var först och främst där för att kolla på Ghettot som judarna fick bo på och de monument som man rest för dem. Vi var till centrum och åt på Pizza Hut som var gott. Johannes och Benny fick syn på helium ballonger och köpte varsina och andades in gasen och fick roliga röster. Efter det for vi till en judekyrkogård som var helt täckt av snår och Thomas har sagt att vi ska hjälpa till med att fixa till platsen, fräscha till. Vi fick även se var han växte upp och bredvid var det en stor, fin katolsk kyrka som vi var in och tittade på. Innan vi for till Krakow där vi skulle sova så for vi och åt på McDonald’s. Det har varit ghettomonument.jpgsoligt och fint hela dan men lite småkyligt i luften.
max_gravsten.jpg