Hej
ombordgng.jpgVi skulle vara på skolan kl. 7, för att packa bussen och göra oss redo för att fara iväg.
Vi for 08.30, fastän det var planerat att vi skulle fara 08.00, lite förseningar får man räkna med. Innan vi for hade niorna gjort nationella prov i matte. Det var en hård morgon för dem, kl 4.00 gick de upp och 6.30 startade provet. Vårt första stopp var efter ca 4 och ½ timme. Vi stannade vid Hagsta fikaplats vid E4, lite norr om Gävle. Där stod vi still i ca 50 min. Sen for vi vidare söderut mot Uppsala och Stockholm. När vi kom till Stockholm var kl. 16.00, det var rusningstrafik inne i Stockholm och vi hamnade mitt inuti rusningstrafiken. Det tog all tid som vi hade tillgodo. Vi blev sena till färjan, vi kom dit ca 17.30, bara en halvtimme för färjan skulle gå. Eftersom vi blev sena fick vi gå genom bildäck, eskorterade av polska securitas. Vi hade egna hytter på färjan. Det var inte så jättemånga personer på färjan. Vi var uppe på däck mycket och tog bilder. När vi skulle äta så fanns det två platser att äta på; en billig och en lite dyrare. ombord.jpgFörst skulle de flesta äta på den finare restaurangen, men efter att vi fått menyn så gick de flesta till det billigare stället. Det blev bara Josef, Benny o Evelina kvar, vi beställd nån typ av oxfilé med bacon och pommes frittes, plus mango tror jag det var på, (väldigt snyggt upplagt). Stället var väldigt snobbigt, sen kom servitören in med en bok som kvittot låg i, och gav den till Josef. Först visste vi inte om vi skulle gå fram och betala men sen kom vi på att man skulle lägga pengarna i boken och så skulle servitören hämta boken med pengarna i. (Alltid lär man sig nåt nytt). Resten av kvällen tog vi det lugnt gick och lade oss ca kl.23.00. Beräknad ankomst till Polen blir ca 11.30.
Detta var den första dagen på vår resa.