Hej!

 

Äntligen börjar det bli lite varmt ute och det gör att det blir fler och fler högstadieelever som testar på utelivet på rasterna, vilket vi lärare tycker är jättebra. Det är dock viktigt att de inte springer ute utan skor (vilket tyvärr många gör). Anledningen är att de drar in mycket smuts i skolbyggnaden vilket leder till mer jobb för städpersonalen. Det är inte bara under raster utan det gäller självklart även när eleverna ska till slöjdsalen, HKK-salen eller musiksalen då de måste gå en bit utomhus då. 

 

På NO har vi börjat jobba med ett område som heter Banbrytande teknik och materialet kommer från NTA (Naturvetenskap och teknik för alla). Vi har undersökt hur en järnväg är byggd och kommer att gå igenom järnvägens utveckling från ånglok till maglev. Vi kommer att jobba en hel del med krafter, el och magneter m.m. Det blir ett roligt område som sträcker sig hela vägen fram till sommaren.

Från onsdag och två veckor framåt kommer 8-9:an vara på studieresa. Det kommer förhoppningsvis innebära ett lugnt klimat på högstadiet under den perioden. Då passar det väldigt bra att göra bort eventuella kompletteringar.

VECKA 19

Åk 7:

Bonustid finns varje onsdag mellan 15:00-16:00

 

Måndag: Idrott inne åk 7

Tisdag: Livskunskap åk 7, Matematik klar kap 5:4.

Onsdag: Mobilfri dag! Spanskaläxa (se Google Classroom)

Torsdag:

Fredag: IDH: Uteidrott. Läxa engelska (se Google Classroom)

 

Terminsplanering

v.21 Tors 25/5 lov, fre 26/5 lov

v.23 Mån-tis 5-6/6 lov. Torsdag 8/6 skolavslutning kl.18

 

SJUKANMÄLAN

Skicka ett sms på morgonen till åk 7 klasstelefon 073-8716743

 STÄDNING (klassrum 7 och bild/textilsal)

 V.18 Thomas och Janet Sellgren

ÖVRIG KONTAKT

Vill ni kontakta oss om något så gör det helst under dagtid. I första hand till klasstelefonen 073-8716743 

mejl:  

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.    

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

   

Man kan även kontakta oss på våra privata telefoner vid mera akuta ärenden:

Simon: 0738217842

Anders: 0703787267  

/Anders och Simon